Legie 100

Legie 100

Cílem projektu je v souvislosti s oslavami 100. výročí založení Československa připomenout zásadní historické zásluhy československých legionářů. Projekt je naplánován na dobu šesti let a v jeho rámci se mimo jiné počítá s obnovou hrobů legionářů, s péčí o válečné hroby vůbec, s pietními akty, výstavami a přednáškovou činností, s pořízením replik legionářských stejnokrojů a výzbroje, zřízením muzea legií a zakladatelů státu, natočením velkofilmu o historii vzniku státu a dalšími akcemi. Realizace začala už v roce 2009, neboť projekt je velmi rozsáhlý a zahrnuje obrovské množství přípravných prací a řadu dílčích úkolů a aktivit.

Velice významnou součástí těchto aktivit bude také projekt Legiovlaku, který předpokládá pořízení repliky legionářského vlaku z období bojů na Transsibiřské magistrále a s jeho zajížděním po dobu šesti let do měst a obcí po celé České republice doprovázených přednáškovou činností. Projekt zastřešuje Československá obec legionářská v úzké spolupráci s Českými drahami, SŽDC, ČD Cargo, Národním technických muzeem a Nadací Okřídlené kolo.

V období fašistické okupace a komunistické nadvlády byly myšlenky legionářů zakázány, Československá obec legionářská byla zrušena a došlo k přetržení kontinuity povědomí a znalostí o tradici, která je pro nás velice důležitá. Proto by měl projekt Legie 100 sehrát významnou úlohu při obnově tradic boje za svobodu a demokracii v duchu odkazu čs. legionářů.

http://www.csol.cz/domains/csol.cz/index.php/projekty/legie-100